Kutatás
A Netpositive innovatív vállalat. Az előremutató iparági technológiai megoldások használata egyértelmű számunkra. A közvetlen üzleti tevékenység mellett szakterületünkön részt veszünk kutatás-fejlesztési projektekben is.
-
Kutatási partnereink
-
K+F projektek
Az E-GREEN JOBS projekt fő célja, hogy a zöld gazdaságban érdekelt munkavállalók kompetenciáit és készségeit fejlessze eLearning megoldások használatával, és az Európai Uniós törekvésekkel összhangban elősegítse a zöld munkahelyek további elterjedését, az ezekkel kapcsolatos munkaerőpiaci igények megjelenítését és ez által új munkalehetőségek feltárását.
A projektet 4 európai országból (Lengyelország, Olaszország, Portugália és Magyarország) 7 partner valósítja meg.
A projekt futamideje 2 év, 2013 októberétől 2015 szeptemberéig tart. -
A Netpositive Kft együttműködő partnerként részt vesz a „Softis-Ped” címmel az Erasmus+ program finanszírozásában, 2016-2018 közötti időszakban a Marosvásárhelyi Orvos és Gyógyszerészeti Egyetem programvezetése mellett indult projektben. (2016-1-RO01-KA203-024630)
A kutatási projekt lényege, hogy azonosítsa a legfontosabb nem szakmai készségeket (kommunikáció, időbeosztás, átláthatóság, az ellátás környezete, kultúraközi ügyek) a gyermek-egészségügyi ellátás területén. A készségek azonosítása és a helyzet felmérése után képzési csomagot dolgoztak ki a résztvevők a gyermekorvosok és egészségügyi személyzet számára a készségek fejlesztése érdekében.
https://softis-ped.pixel-online.org/ - (1) módszeres és szabályozott módon gazdagítsa a szervezeti tudásbázist,
- (2) támogassa az alkalmazottakat abban, hogy megszerezzék a munkakörükhöz szükséges tudást,
- (3) segítséget nyújtson a humántőke befektetések tervezéséhez és irányításához.
- a) szervezeti folyamatmenedzsment eszköz,
- b) tudásbázis (szakterületi ontológia),
- c) oktatás támogató eszköz,
- d) adat- és szövegbányászati eszközök, valamint az egyes összetevők közti kommunikációt szolgáló interfészek.
-
Lezárult projektek
Az OWL szabványt kiegészítő folyamatmenedzsment annotációs séma kifejlesztése és az ehhez kapcsolódó automatizált folyamatmenedzsment generálást támogató szoftver keretrendszer fejlesztése
A Netpositive Kft. kutatás-fejlesztési projekt keretében ontológia alapú folyamatmodellezési eljárást, és a folyamattámogatást automatizáló szoftver keretrendszert fejlesztett. A projekt azt vizsgálta, hogy – bizonyos megkötésekkel – lehetséges-e az üzleti folyamatokat modellekből közvetlenül szoftveres környezetbe transzformálni. A standard üzleti folyamatmodellezésre támaszkodó transzformáció automatizált módja lehetővé teszi az üzleti környezet változásaihoz alkalmazkodó rugalmas folyamat újragenerálást, illetve a folyamatmodellek részben vagy egészben történő újrahasznosítását.
A projekt első fázisában egy ontológia-kiegészítést terveztünk, amely alkalmas üzleti folyamatmodellek absztrakt, gép által értelmezhető leírására, és ezáltal automatizált módon folyamattámogató rendszerekben való felhasználásra. Ezen annotációs séma minden implementációs részletet tartalmaz, ami a folyamattámogató referencia eszközben a folyamatmodell automatikus létrehozásához szükséges. A séma az általánosított folyamatmenedzsment definíció alábbi szintjeit fedi le:
- Folyamat-modell struktúra definíció, a folyamatelemek, folyamatlépések, precedencia sémák, csatlakozások és párhuzamosságok definiálására szolgáló notáció meghatározása
- Folyamatelem adatdefiníció, attribútum típusok, tulajdonságok, a lokalizációs (l10n) és internacionalizációs (i18n) notációk pontos, szabványszerű definiálása
- Speciális keretrendszer-függő interakciós adattípusok meghatározása: keretrendszerben tárolt üzleti dokumentumok, szervezeti érintettek, szerkesztett tartalom és nem általánosított SOA alapú szolgáltatás-elemek becsatornázási módjának meghatározása.
Az annotációs séma megfelelőképpen általánosított, hogy bármilyen üzleti folyamatmodellre alkalmazható legyen, de ezzel párhuzamosan megfelelően precíz és szűk, hogy az arra épülő alkalmazás keretrendszer által automatizáltan feldolgozható legyen. Az annotációs séma modern vékony-klienses kiszolgálói architektúrában való felhasználásra készül, szem előtt tartva a nagyvállalati alkalmazásoktól elvárt szolgáltatás-orientációs alapelveknek való megfeleltethetőséget.
Az annotációs sémára elkészült a folyamatmodell-ontológia fordító alkalmazás. Ez az alkalmazás a folyamatdefiníció BPMN kimenetét fordítja át az annotációs séma által igényelt OWL kiegészítésre, ami a folyamatszerkezetet és számos egyéb paramétert tartalmaz. A fordító alkalmazást minta folyamatdefiníciókkal teszteltük.
A pályázat második szakaszában az automatizált folyamatmenedzsment generálást támogató szoftver keretrendszert fejlesztettünk, amely referencia-architektúraként szolgál a megoldásra épülő célalkalmazások létrehozásához. A keretrendszer képes fogadni az annotációs sémának megfelelő ontológia formájában importált folyamatmodelleket, ezek egy szabványos felületen "betölthetők" a rendszerbe. Ezekből valós időben készül el a folyamat implementáció. Az automatizált fordítást végző osztály legenerálja a megfelelő adatbázis-absztrakciós sémákat, és létrehozza az adott folyamathoz kapcsolódó alkalmazás kódbázisát. A transzformáció automatizált módja lehetővé teszi a modell-definíció változásaihoz alkalmazkodó rugalmas újragenerálást. A beimportált folyamatmodelleket szolgáltatáskönyvtárba (service repository) szerveztük, a folyamatok a rendszeren belül példányosíthatók, futtathatók. A keretrendszerhez további, a folyamatkezeléstől független általános keretrendszer funkciók (tartalom-menedzsment, dokumentum menedzsment, authentikáció, authorizáció) is lefejlesztésre kerültek. Referencia architektúraként KKV klaszter környezetben készítettünk minta folyamatmodelleket.
Az annotációs sémára alapuló folyamat-automatizációt a közeljövőben több projektben alkalmazni kívánjuk. A jelen projekt eredményeire építve hazai és nemzetközi partnerrel egy EUREKA projektet sikerült elnyernünk, amiben a folyamatmodellezési ágat ki kívánjuk terjeszteni ontológia-alapú kompetenciaigény-párosítással. A megoldás újdonsága a folyamatmodell és a vállalati tudásbázis közötti kapcsolat.
A projekt időtartalma:
2011.07.01-2013.04.19.Támogatás összege:
21.600.236.- FtKözreműködő szervezet neve és elérhetősége:
MAG-Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.
06/40-200-617
info@magzrt.hu
www.magzrt.huNemzeti Fejlesztési Ügynökség
06/40-638-638
nfu@nfu.gov.hu
www.nfu.hu
-
Master Többcsatornás oktatási rendszer kis- és középvállalatok számára
2010-2012Egész életen át tartó tanulás program,
Leonardo da Vinci projekt, Innováció transzfer 2010-1-PL1-LEO05-11470A MASTER projekt célja azon innovatív eredmények, szükségletelemzési, valamint többcsatornás oktatástervezési és -végrehajtási módszertanok, illetve felhasználói programok transzferálása, melyek adaptív többcsatornás oktatási rendszerekben alkalmazva elősegítik a programban részt vevő kis- és középvállalatok munkavállalóinak szakmai gyakorlati továbbképzését és ezáltal növelik a vállalatok versenyképességét.
Az elsődleges célkitűzés a különféle projektek során végzett innovációk, illetve a projektben részt vevő partnerek tudásának transzferálása. A többcsatornás távoktatásnak köszönhetően különböző tartalmak és szolgáltatások közvetíthetők más-más célcsoportok számára. Ehhez az alapot a technológiai elfogadhatóság és rendelkezésre állás, valamint a tanulási folyamatok jellemzői biztosítják. A projekt fókuszában a lengyel munkavállalók idegennyelv-tudásának és kompetenciáinak fejlesztése állt, mely alapvető fontosságú az európai munkaerő-piac változásainak jobb megértése érdekében. A lengyel munkavállalók szakmai képzettség és végzettség tekintetében folyamatos felkészítést fognak kapni a munkaerő-piac és az oktatási rendszer kihívásaihoz igazodva. A MASTER rendszer központi elemét a webes és mobil kommunikációs platformokon működő távoktatási környezet jelenti, mely a különféle célcsoportok számára elérhetővé teszi a közvetített szolgáltatásokat (kurzusokat, tréningeket), valamint a tartalmak előállítását végző Szolgáltatásközpontot. A MASTER projekt legfőbb célközönségét elsősorban a vállalkozások és azok munkavállalói jelentik, de rajtuk kívül a projekt kiterjed az oktatási rendszerekre (különös tekintettel a programok dinamikus integrációjára, a munkaerő-piac igényeire és a rendszerkompetenciák szociálisan integrált építésére), egyéni munkavállalókra és szakemberekre is. Mindemellett hasonlóan fontos innováció a munkavállalók szakmai továbbképzési szükségleteinek azonosítása, ami egy ontológia alapú oktatási környezet integrálásával valósult meg. Ez az „Adaptive Test Engine”, mely a többcsatornás Oktatás Menedzsment Rendszernek is integrált része, kulcsfontosságú tényező a rendszerben. -
EFESTO Elektronikus oktatási környezet fogyatékkal élő hallgatók számára
2010-2012Egész életen át tartó tanulás program,
Leonardo da Vinci projekt, Innováció transzfer 2009-1-PL1-LEO05-05028Az információk befogadása és feldolgozása terén nehézségekkel küzdő siket hallgatók oktatási igényeinek elemzésén alapuló eFESTO projekt egy olyan innovatív elektronikus oktatási környezet létrehozását tűzte ki célul, melynek kifejlesztése és megszervezése a siket hallgatók számára lehetővé teszi bizonyos elektronikai, informatikai és digitális szakismeretek megszerzését. Az eFESTO távoktatási technológiákon alapuló, speciális didaktikai rendszert és módszertant alkalmaz, mely egy siketség jelentette tanulási és nyelvi nehézségeket áthidaló innovatív oktatási környezetben elméleti és gyakorlati képzést biztosít. Ezáltal az eFESTO elősegíti a siketek társadalmi és szakmai beilleszkedését.
-
Mobil tanulás: új generáció az oktatásban
Leonardo da Vinci ProgramA projekt célja kísérleti tananyagok és tananyag-kiszolgáló keretrendszerek fejlesztése és kipróbálása valós oktatási környezetben. A mi feladatunk SCORM szabvány kompatibilis, okostelefonra és PDA-ra optimalizált tananyagegységek fejlesztése volt.
-
Humán Centrum Select
Kompetencia alapú interjútechnikai rendszer hatékonyságának növeléséhez módszertan kutatása, kifejlesztése és alkalmazás feltételeinek meghatározása, a folyamatokat támogató szoftver-keretrendszer kifejlesztése.
Vállalati tudásmenedzsment támogatása szemantikus folyamatmenedzsment technológiával
Kedvezményezett:
Netpositive Számítástechnikai Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
Corvinno Technológia Transzfer Központ Nonprofit Közhasznú Kft.
A projekt célja egy olyan tudásmenedzsment megoldás kifejlesztése, amelynek segítségével kinyerhető, rendszerezhető és megőrizhető a szervezeti folyamatokban rejlő tudás annak érdekében, hogy
A cél elérése érdekében egy összetett informatikai megoldás és módszer kerül kifejlesztésre a következő összetevőkkel:
A Lisszaboni stratégiának megfelelően az EU célja, hogy a világ legversenyképesebb és legdinamikusabb tudásalapú gazdaságává váljon. A cél elérése érdekében a stratégia felvázolja az új technológiák által lehetővé váló növekedési és foglalkoztatási lehetőségek kihasználását. Az új technológiák kifejlesztése és átvétele megnövekedett befektetésekhez vezet a tudás, a képességek és az infrastruktúra területén.
A komplex szervezetek üzleti folyamatmenedzsment (Business Process Management, BPM) eszközök használatával modellezik és kezelik folyamataikat. Ezek az alkalmazások segítenek a szervezeti folyamatok, valamint az egyes tevékenységek végrehajtásához szükséges adatok és egyéb erőforrások (többek között a humán erőforrások) leírásában.
Az üzleti folyamatokat tevékenységek sorozataként definiálhatjuk. A humánerőforrás-menedzsment szempontjából szükséges annak egyértelmű meghatározása, hogy a RACI-mátrix (Responsible, Accountable, Consulted, Informed – Felelős, Döntéshozó, Konzulens, Tájékoztatandó) szerint ki a felelős az egyes tevékenységek végrehajtásáért, megteremtve ezáltal a szervezeti modell és a folyamatmodell közti kapcsolatot.
Az üzleti folyamatmenedzsment egyik legfontosabb célja az, hogy kodifikálja (explicitté tegye) a rejtett tudást a termelés, a szolgáltatások és a szervezeti tevékenység vonatkozásában. A releváns és internalizált tudás a szervezeti struktúra elemeként beágyazott, és szorosan kapcsolódik a munkakörökhöz. Dinamikus környezetben azonban mind a munkakörök, mind a szükséges kompetenciák változnak, ezért a tudás felszínre hozatala, kifejezése nem lehet független a folyamatosan frissített üzleti folyamatmodelltől; vagyis az üzleti folyamatmodell a megragadni kívánt tudás egyik legfontosabb alkotóeleme.
A projektben nagy jelentőséget kap a munkahelyi képzés, mivel vállalati szinten növeli a termelékenységet, emellett az innováció forrása is egyben, így hozzájárul a cégek hosszú távú versenyképességéhez.
A megoldás újdonsága a folyamatmodell és a vállalati tudásbázis közti kapcsolat, amely által a folyamatstruktúra használatával felépíthető a tudásstruktúra.
A tervezett megoldás „faltól-falig” eljáráson alapul. A fejlesztést az teszi egyedivé, hogy integrálja a különböző részleges technológiákat, így az üzleti folyamatmodellezést, a szemantikus technológiát, a tudás kinyerését, reprezentációját és átadását. A tudás kinyerése elsősorban adat- és szövegbányászati technológiákon alapul. A megoldás főleg nyílt forrású összetevőket használ, az interoperabilitás az alkalmazás kulcsfontosságú előfeltétele. A hozzáadott érték a megvalósításból és az integrációból származik. Az architektúra lazán csatolt felépítésű, a helyi körülmények függvényében az egyes elemek cserélhetőek úgy, hogy a szerkezet és a használhatóság nem változik. A tudáskinyerés forrása az üzleti folyamatmodell. A megfelelő szövegbányászati megoldás szolgáltatja a tartalmat és a szerkezetet, ami feltöltésre kerül az ontológia alapú e-tanulást segítő eszközbe. A munkakörhöz kapcsolódó tudás kinyerésére szolgáló motor a felhasználás függvénye, jelenlegi állapot szerint a többválaszos kérdések módszere szolgál erre.
A tervezett összetett megközelítés a fenti kihívásokra egy részben automatizált megoldás segítségével kíván választ adni, ami a fejlett szövegbányászati technológia alkalmazásával végzi el az annotálást az egyes tevékenységek és a szükséges kompetenciaterületek azonosítása érdekében. A szövegkiválasztás (pl. munkaköri leírás) részben automatikus, a folyamatstruktúra által szabályozott. Szövegbányászati megoldások fogják azonosítani az egyes tevékenységek és munkakör-specifikus képességek közti kapcsolatot. A munkaköri kompetenciák struktúráját, valamint a szervezeti és üzleti folyamatok struktúráját meg kell feleltetni egymásnak. Az elemzés eredménye egy szakterületi ontológia, ami a tartalom felépítésének alapját képezi.
Támogatás összege:
50 204 184 Ft
Kivitelezés ideje:
2013. 07. 15. - 2015. 05. 31.